İçeriğe geç

Çekinmek ile ilgili Sözler ve Mesajlar

Çekinmek ile ilgili sözleri ve çekinmek ile ilgili mesajları sayfamızda bulabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız çekinmek ile ilgili sözleri geliştirebilmemiz için sizlerde bildiğiniz sözleri ve mesajları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Korkmak ya da çekinmek değildir saygı; bir insanı olduğu gibi görebilmek, onun kendine özgü bireyselliğini fark edebilmektir. (Erich Fromm)

İnsanlar birbirlerinden nefret ederler, bu yüzden onlardan çekinmek gerekir. İnsanlar hırslıdır, birbirlerini kıskanır, kötülük yapmaktan zevk alırlar. (Maksim Gorki)

Ölümün sebeplerinden korkmak ve bunlardan çekinmek kimseye bir fayda vermez. Merdivenle gök kapılarına çıkılsa gene ölüm insanı yakalar.

Zaten küçüklüğümden beri saadeti israf etmekten korkar, bir kısmını ilerisi için saklamak isterdim. Bu hal gerçi birçok fırsatları kaçırmama sebep olurdu, fakat fazlasını isteyerek talihimi ürkütmekten her zaman çekinirdim.(Sabahattin Ali)

Saygı, korkmak ve çekinmek değildir. Sözcüğün kökenine göre, bir insanı olduğu gibi görebilme yetisini, onu özgün bireyselliği içinde fark edebilmeyi belirtmektedir. Saygı, diğer kişinin, dilediğince büyüyüp gelişmesine duyulan ilgi anlamına gelir. (Erich Fromm)

Çekinmek ile ilgili Anlamlı Sözler

Bu vatanın ve bu milletin hayat-ı içtimaiyesi bu acib zamanda anarşilikten kurtulmak için beş esas lâzım ve zarurîdir: Hürmet, merhamet, haramdan çekinmek, emniyet, serseriliği bırakıp itaat etmektir. (Bediüzzaman Said Nursî)

Ortak sevinçlerine öylesine dalmışlardı ki, sıkılıp çekinmek akıllarına bile gelmiyordu. (Emily Bronte)

Çekinmeden cesaretini ortaya koyan ölümü de haklar. (Lao Tse)

Aşk; utanma ve çekinmenin olduğu yerde vardır. (Michel de Montaigne)

Kimseden çekinmediği için aptala yatmayı sevmez er kişi.

Af dilemekten çekinmeyin, Hiç bir günah Allah’ın Rahmetinden büyük değildir.

Geceleyin secde ederek ve ayakta durarak boyun büken, ahiretten çekinen ve rabbinin rahmetinden dileyen kimse, inkar eden kimse gibi olur mu?

Hürmet, merhamet, haramdan çekinmek, emniyet, serseriliği bırakıp itaat etmektir. (Bediüzzaman Said Nursî)

Haramlardan çekinmek; akıllıların şanından, şereflilerin tabiatındandır. Hz Ali(r.a)

Keşke ünlü olsan da fotoğraf çekinmek için bahanem olsa.

Bazılarının hoşuna gitmeyecek diye inandığımız şeyleri söylemekten çekinmek gerçekten de çok saçma. (Thomas More)

Bu dünyada cezalandırılmaktan kaçmış olmaktan yeterince mutluysak, öteki dünyada cezalandırılmaktan çekinmek daha saçma olur. (Marquis de Sade)

Kötülüklerden çekinmek, iyilik kazanmaya çalışmaktan üstündür. (Hz. Ali)

Allah’ın kulları arasında en kötü olan, kötü dili olduğu için halkın onunla oturup kalkmaktan çekindiği kimsedir. (İmam Musa Kazım)

Bir kişide utanma duygusu kaybolmuş ise o insandan çekinmek gerekir. (Mustafa Kutlu)

Ey insan, dilini muhafaza et, seni sokmasın. Çünkü o, büyük bir yılandır. Kabirlerde, kahraman ve cesur kimselerin bile kendileriyle karşılaşmaktan çekinip, dilinin kurbanı giden nice kimseler vardır.

Gerektiği zaman ağlamaktan çekinme; çünkü gözyaşları söyleyemediklerini söylemek için vardır. (Fyodor Dostoyevski)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir